Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Cinarcik Belediye Baskani Numan Soyer, Radyo Gozde'nin canli yayin konugu...     Esenkoy Belediye Baskani Mehmet Temel; "Tuneli acamiyorsaniz birakin biz kendi imkanlarimizla yapalım"        Armutlu Belediye Baskani Mustafa Tokat; "İlcemize kaplıca turizmine yeniden kazandıracağız"....       Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Osman Tiryakioğlu, Bursa Nilüfer Doruk Hastanesinde...       Yerel seçimler yaklaştıkça aday adayları boy göstermeye başladı.  Çiftlikköy de bağımsız belediye başkan adayı sıkı hazırlanıyor...        Altınova, Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde yeni dönem için muhteşem projeler....      Yalova Valisi Hülya Kaya...       www.yalovamagazin.com

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 Yalovali Sebze Üreticilerine Teknik Destek

Yalovali Sebze Üreticilerine Teknik Destek
 Yazı Boyutu

 Tarih : 29.05.2023 - 23:22:51 


Yalova il Tarim ve Orman Mudurlugunce, 2023 Yili Ortu Altinda Biber Uretimini Artirma ve İyi Tarim Uygulamalari Projesi, kapsaminda proje uygulayicisi sebze ureticilerine yonelik teknik gezi duzenlendi.

Yalova il Tarım ve Orman Müdürlüğünce “2023 Yılı Örtüaltında Biber Üretimini Artırma ve İyi Tarım Uygulamaları Projesi" kapsamında proje uygulayıcısı sebze üreticilerine yönelik Türkiye'nin en büyük sebze üretiminin yapıldığı ve örnek İyi Tarım Uygulamaları faaliyetlerinin yürütüldüğü Antalya ilinin Kumluca ilçesine Teknik Gezi düzenledi.

İl Müdürlüğü tarafından çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen bir tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması, tarımda izlenebilirlik ve sürdürebilirlik ile güvenilir ürün arzının sağlanması amacıyla uygulanan  “2023 Yılı Örtüaltında Biber Üretimini Artırma ve İyi Tarım Uygulamaları Projesi" kapsamında Yalova'da İyi Tarım Uygulamalarına ilgi duyan ve uygulamak isteyen proje uygulayıcısı sebze üreticilerine yönelik düzenlenen teknik geziye çiftçilerin yanı sıra İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Necdet Tuncer ile Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri Gülden Sönmez ve Ersin Koçhan  katıldı.

Teknik geziye katılanlar Kumluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisleri Emel Yücebaş, Ayşe Dirican ve Ertuğrul Kaya refakatinde ilk olarak Kumluca'daki ihracaata yönelik üretim yapan sebze işleme ve paketleme tesisini gezdiler. Ardından İyi Tarım yapılan örtüaltında sebze üretim alanlarını gezen ekip sera yetkililerinden üretimle ilgili bilgiler aldılar.Ekip aynı zamanda İyi Tarım Uygulamaları kapsamında Biyolojik Mücadele ile zararlı mücadelesi yapan örtüaltı alanlarında biyolojik mücadele ürünü olan predatör böcek (avcı böcek)  üreten firma yetkililerinden de bilgi aldı.

Sebze üretim seralarının ziyaretinin ardından yıllık 128 milyon fide üreten Türkiye'nin en büyük sebze fidesi üretim işletmesini ziyaret eden ekip burada da işletme yetkililerinden bilgiler aldılar. İşletme ziyaretlerinin ardından da Kumluca İlçe Müdürlüğüne geçen Yalova ekibi İlçe Müdürü İsa Akşit' i ziyaret etti. İlçe Müdürü Akşit Yalova ekibine Kumluca ilçesinin tarımsal yapısı, sebze üretiminde karşılaşılan sorunlar ve Biyolojik Mücadele yöntemleriyle ilgili bilgiler aktardı. Akşit; Kumluca ilçesinde biber üretimi yapılan seralarda zararlıların popülasyonlarını ekonomik zarar eşiğinin altına düşürmek amacıyla, zararlı mücadelesi için %90 oranında predatör (avcı) böceklerin yaygın olarak kullandığını ifade etti.

Teknik gezinin ardından Kumluca İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri Yalova ekibine Kumluca ilçesinde uygulanan Entegre mücadele çalışmaları kapsamındaki Biyolojik Mücadele Uygulamaları ile ilgili sunum eşliğinde detaylı bilgiler aktarıldı.Teknik geziden duydukları memnuniyeti dile getiren çiftçiler İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne teşekkürlerini ifade ederek Kumluca'da gördükleri uygulamaları kendi seralarında da uygulayacaklarını belirttiler.

İl Müdür Yardımcısı İrfan Sakinci de yaptığı açıklamada teknik gezinin hem kendileri, hem de çiftçiler için oldukça faydalı geçtiğini belirterek, “Gezimizde çiftçilerimiz sebze üretiminde biyolojik mücadele uygulamalarını yerinde görerek bu konuda bilgilerini artırdılar. İl Müdürlüğü olarak önümüzdeki dönemde İyi Tarım Uygulamaları kapsamında, Biyolojik Mücadelenin yer aldığı projeler uygulayarak çiftçilerimize bu konuda da destek olmaya devam edeceğiz" dedi.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

  Editör :  Vedat Yılmaz

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER

 Kategori  GÜNCEL

160 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 Köşe Yazıları

 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Baskan Mustafa TOKAT Canli Yayin Konugu Baskan Mustafa TOKAT Canli Yayin Konugu
Radyo Gozde nin canli yayinina katilan Armutlu nun basarili Belediye Baskani tum sorulara ictenlikle yanitlar verdi. &304;lcenin modern mimari sayilabilecek kadar basari grafigi yuksek bir baskan Mustafa TOKAT....

Cinarcik da Yaslilara Kahvalti Verildi
 
 Takvim
5  Ekim 2023  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 27.5316 27.5812
  Euro 18.4288 18.5509
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,77 saniye.