Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Ülkücü camianın önemli ve sevilen ismi NAMIK ÖZ, MHP Yalova İl Başkanlığı görevine getirildi...      Altınova Belediyesi tarafından yapılan Türkiye de örneği olmayan projelerde son aşamaya gelindi...       Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral: Toki süreci bitti. Beklemedeyiz...         Yalovaspor Şampiyon Oldu....        Yerel seçimlerin üzerinden 1,5 yıla yakın bir zaman dilimi geçmesine rağmen Yalova'nın batı yakası ilçe ve beldelerinin çoğunda değişen birşey YOK!  Birçok yerde aynı tas aynı hamam şeklindeki görüşler vatandaşlarca üzüntüyle karşılanıyor...

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 Mantolama yaptıracaklar DİKKAT

Mantolama yaptıracaklar DİKKAT
 Yazı Boyutu

 Tarih : 1.2.2020 - 15:28:45 


Yönetmeliğe uyğun olmayan siyah mantolama köpükleri EPS nin yanıcı olması çakabilecek bir yangında alevi daha da arttırma özelliğine sahip olması nedeniyle, kullanımının yasaklanması gerekiyor.

Yönetmeliğe uygun olmayan strafor köpükler ile uygulanan mantolama işlemi sonucunda çıkabilecek bir yangında büyük tehlike oluşturuyor. Siyah mantolama köpüklerine dikkat çekmek isteyen yetkililer, siyah renkte kullanılan mantolama malzemesi köpüklerin petrol ürünü yanıcı strafor köpükler olduğuna dikkat çekiyor.

SİYAH MANTOLAMA KÖPÜKLERİ YÖNETMELİĞE UYGUN DEĞİL, YANICI ÖZELLİĞE SAHİP STRAFOR KÖPÜKLER HALEN BİRÇOK FİRMA TARAFINDAN UCUZ OLMASI SEBEBİYLE KULLANILIYOR.

İstanbul, Gaziosmanpaşa’daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi çatısında çıkan yangın, hastane ve çevresinde büyük tehlike yaratmıştır. Daha öncede yangın tehlikesi geçiren hastanedeki, yangının söndürülmesinde 80 araç kullanılmış ve 200 itfaiyecinin olağanüstü çabalarıyla ancak kontrol altına alınabilmiştir.. Basına yansıtıldığı şekliyle yangın, yalıtımda kullanılan ve mantolama olarak bilinen strafor köpük malzemeden kaynaklanmıştır. Geçen sene, Muğla Araştırma Hastanesi, Diş Poliklinikliğinde de buna benzer yangın çıkmış, yangın söndürüldükten sonra, mantolama adıyla bilinen yalıtım malzemesi, petrol ürünü yanıcı strafor köpükler tekrar kullanılmıştır.

Dış cephe yüzüne konulan strafor köpükler duvara çakılan dubellerle tutturulmakta, sabitlendikten sonra köpükler istenilen renkte, plastik boya ile boyanarak yalıtım işi tamamlanmaktadır. Ancak, petrol türevinden üretilen, strafor köpükler yangına dayanıklı olmadığından “Yangın Yönetmenliğine” de, uygun bulunmamaktadır. Strafor köpüklerden yapılan mantolamadaki, yangın tehlikesi hem kullanıldığı binalar için, hemde yangın çıkması halinde çevre binalar için tehlike yaratmaktadır. Türkiye’de yalıtımın pek tanınmadığı yıllarda yapılmağa başlanan strafor köpükler, bugün hala bir çok binada kullanılmaktadır. Daha çok kamu kuruluşları binalarında tercih edilmektedir.
Halbuki yalıtımda kullanılan strafor köpükler, yaz aylarında, güneşten etkilenmekte ve 5-6 cm kalınlıktaki köpüğün kalınlığı, bir süre sonra incelmektedir. Buda başta yalıtım olmak üzere, ses, ısı ve neme karşı olması gereken bütün özellikleri ortadan kaldırmaktadır.
Strafor köpükle yapılan yalıtımın, 8-10 yıl gibi çok kısa ömrü bulunmaktadır. Bu süre geldiğinde yalıtımda döküntüler başlamaktadır. Binanın bir yerinde yarılma gibi bir hasar olduğunda, sadece o kısmın tamiri yetmemekte, bütün cephe değiştirilmektedir. O bakımdan, binanın eskimesine kadar geçen sürede, bir çok kez yalıtımın yenilenmesi gerekmektedir.Ancak, malzemenin her değiştirilişinde, strafor köpükler yeniden duvara çakılan dubellerle tutturulmaktadır. Her defasında delinen deliklerle, duvarlar delik deşik edilmektedir. Dubel delikleri delinirken bazen kolon ve kirişlerdeki betonarme demirler de kesilmekte ve binaların depreme karşı dayanıklıkları kalmamaktadır. Isı tasarrufu yaparken, çok binanın bütün cephelerinin tekrar tekrar yenilenmesi, başka bir masraf yaratmaktadır.
Buna rağmen , Avrupa’da ve Rusya’da kullanılması yasaklanan bu malzeme ile ilgili olarak ülkemizde bu güne kadar alınmış, hiçbir tedbir bulunmamaktadır. Bina sahiplerinin, bu konuda doğru bilgi toplayamadıkları için firma temsilcilerinin etkisinde kalarak, yalıtımda mantomayı seçmektedirler. Yangın yönetmenliğine uygun olması gereken yalıtım malzemelerinden strafor köpüklerin, Bayındırlık Bakanlığı’nın Rayiç Fiyat Cetveline konulması ise anlaşılacak gibi değildir. Tükticiyi yanıltığından strafor köpük, Bayındırlık Bakanlığı Rayiç Fiat Cetvelinden kaldırılmalıdır.
  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER GAZETESİ

 Kategori  SON DAKIKA

297 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 Köşe Yazıları

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Namık ÖZ, MHP Yalova İl Başkanı oldu Namık ÖZ, MHP Yalova İl Başkanı oldu
Milliyetçi Hareket Partisinin önemli isimlerinden tecrübeli siyasetçi Namık Öz, MHP Yalova İl Başkanlığı görevine getirildi....

Hersek Bölgesinde tarihi gün yüzüne çıkaracağız
Altınova Tersan Tersanesinden Önemli Bir Gün Altınova Tersan Tersanesinden Önemli Bir Gün
Ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan Yalova Altınova tersanelerinde yine tarihi bir gün yaşandı. Tersan Tersanesi tarafından yapımı tamamlanan Balıkçı Gemisi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu nun katılımıyla düzenlenen törenle......

Türkiye de örneği olmayan projeler son aşamada
Yalova Sevimli Dostlar dan alkışlanacak davranış
Güneşle gelen cilt lekelerine DİKKAT
Namık ÖZ, MHP Yalova İl Başkanı oldu
Hersek Bölgesinde tarihi gün yüzüne çıkaracağız
 
 Takvim
11  Temmuz 2020  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 6.8514 6.8638
  Euro 6.3988 6.4411
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,42 saniye.