Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Yerel seçimlere sayılı günler kala aday adayları boy göstermeye başladı...      Prof. Dr. İbrahim Sürmelihindi'den korkutan açıklama: Bilimsel verilere göre 5-10 yıllık gecikme ile 2016'yı gösteriyordu. Uzmanlar uyarıyor: tedbir alın hazırlıklı olun!       Emlakçı aracağılı ile gayrimenkul alacaksanız tercih edeceğiniz emlakçıyı iyice bir süzgeçten geçirin. Bölgedeki emlak fiyatları emlakçıların yanlış yönlendirmeleri sonucu suni artış gösteriyor....

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 OSB ÇED olumlu kararı 2.kez iptal oldu

OSB ÇED olumlu kararı 2.kez iptal oldu
 Yazı Boyutu

 Tarih : 15.3.2018 - 00:35:51 


YALKİM OSB ÇED olumlu kararı ikinci kez iptal oldu. Kimya sanayinin Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde sürekli büyüme hevesine mahkeme bir kez daha DUR dedi.

Yalova, Taşköprü’de kurulması planlanan  Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas ıslah OSB Projesi ( YALKİM OSB ) için verilen 18.05.2015 tarihli ÇED Olumlu kararı Yalova Platformu’nun açtığı dava sonucunda Bursa 1. İdare Mahkemesi’nce  iptal edilmişti. İptal kararından hemen sonra  hazırlanan revize ÇED Raporu üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ikinci kez 31.05.2017 tarihli ÇED Olumlu kararı verilmiş ve  Yalova Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası ile birlikte verilen  bu ÇED Olumlu kararının da iptali için dava açmıştı.

Bursa 2.idare Mahkemesi  2017/ 938E.,2018/ 121 K. Sayılı 22.02.2018 tarihli kararında tarafların iddia ve savunmaları, yapılan keşif sonucu hazırlanan bilirkişi raporları ve dosyadaki belgeler değerlendirilerek

“ Projede eksiklikler giderilse dahi faaliyet alanının 1. Derece Deprem Bölgesi içerisinde kalması, proje alanının denize yakın olan ve yeraltı suyunun yüksek olduğu kesimlerinin, çok yumuşak kil ve şiltten oluşması, bu kesimlerin temel bakımından kötü, çok kötü zemin koşulları sergilemesi ve olası depremlerde de sergileyecek olması, proje alanının deprem geçmişinin (17 Ağustos 1999 depreminde Askeri Havaalanı ortasında yaklaşık 500 m2 uzunluğunda bir kırık ve bu kırık da 10-15cm'lik düşey atım ölçülmesi, Hersek Yarımadası'ndan gelerek, deniz içinde uzanan ve inceleme alanına yaklaşık 3,5 km uzaktan geçen kıyı fayının son 500 yılda en az iki kez kırılması ve gelecekteki büyük depremlerde yeniden kırılma olasılığının oldukça yüksek olması) olumsuzluğu, ayrıca deniz içi fayının kırılması sırasında oluşacak tsunami ve benzeri dalgaların kıyıdan içeriye girebileceği anlaşılmış olup dava konucu ÇED olumlu kararında kamu yararına ve hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Öte yandan, her ne kadar davalı tarafından OSB sınırları içerisinde genişleme alanının tanımlandığı ve yeni tesislerin kurulmasının söz konusu olmadığı iddia edilmekte ise de faaliyet alanında yer alan tesislerin önemli ölçüde gelişim gösterdiği ve yıllar boyunca kurulu alanların devamlı genişlediği tespit edilmiş olup hatta nihai çed raporunda da kompozit malzemeler üretecek tesislerin yapılacağı da belirtilmektedir.Ayrıca, Yalova Kompozit ve Kimya ihtisas OSB alanı bitişiğinde bulunan 12,7 hektar tarım alanının sanayi amaçlı imar planı yapılmak üzere tarım dışı amaçla kullanılmasının uygun olduğuna dair 02/07/2015 tarih ve 2015/4 sayılı Yalova İl Toprak koruma Kurul kararının da alınması sonucunda iddia edilenin aksine sanayi alanların genişletilerek yeni tesisler yapılacağına ve bunun sonucunda mutlak tarım arazilerinin yok olmasına yol açabileceği de açıktır. “ böyle bir açıklama ile YALKİM OSB olumlu ÇED kararının iptaline karar verildi. 

Karar sonrası Yalova Platformu yetkilileri şöyle bir açıklama yaptı: "yaşam hakkımızı, sağlıklı çevrede yaşama hakkımızı kullanarak açtığımız davada kazandığımız hukuk zaferini paylaşmaktan mutluluk duyuyor, geçmişten ders alınmasını şirketlerin fay hattı üzerinde, ölümcül riskler içeren büyüme hevesine kamu idarelerinin bir daha onay vermemesini talep ediyoruz."
  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER GAZETESİ

 Kategori  BÖLGEMIZDEN

581 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 
paylaşan:

 
ile

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
İşadamı Sabri BAYDAR Armutlu da aday adayı İşadamı Sabri BAYDAR Armutlu da aday adayı
Armutlu ilçesinin tanınan ve sevilen işadamlarından Sabri Baydar, Ak Parti den Belediye Başkanlığı için aday adaylığı müracatını ilçe başkanlığına yaptı....

Gazeteci Nevzat SAMANCI aday adayı
Altınova, Vodafone İstanbul Maratonu’ndaydı
İşadamı Afşin KARYAĞDI aday adayı
Limak Uludağ Elektrik den müjdeli haber
 
 Takvim
16  Kasım 2018  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.4177 5.4275
  Euro 4.7633 4.7949
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,33 saniye.