Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Yerel seçimlere sayılı günler kala... "Yenilen pehlivan güreşe doymazmış", "Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı"  gibi söylemler vatandaşın ağzına sakız oldu.            Yalova Devlet Hastanesi Başhekim Uzm.Dr.Recep Hacı, Bakanlığın denetiminden olumlu geçen, Hastane yönetimine, tüm birim sorumluları ile tüm personelle özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 5. Edebiyat Mevsimi başlıyor

5. Edebiyat Mevsimi başlıyor
 Yazı Boyutu

 Tarih : 18.11.2013 - 17:17:37 


Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Müdürlüğü’nün bu yıl 5’ncisini gerçekleştireceği Edebiyat Mevsimi 18 Kasım da başlıyor.

 
 
 
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İBB Kültür Müdürlüğü’nün bu yıl 5’ncisini gerçekleştireceği Edebiyat Mevsimi hakkında basına bilgi verildi. Kızlarağası Medresesi’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen TYB İstanbul yönetimi, Edebiyat Mevsimi’nin bu yılki temasını ve içeriğinin nasıl olacağını anlattı.

18 Kasım’da başlıyor. ‘Ustaların İzinde’ temasının işleneceği programda Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil tüm yönleriyle ele alınacak. 18-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan program 6 gün sürecek. 18 Kasım Pazartesi saat 12.00’da başlayacak olan programda özel söyleşi ve oturumların yanı sıra belgesel ve sergiler yer alacak. Programın 6. gününde 5 usta üzerine çalışmış kalemlere ‘Edebiyat Mevsimi Özel Ödülü’ verilecek. İBB Kültür Müdürlüğü ile TYB İstanbul Şubesi ortaklığında düzenlenen etkinlik, Sultanahmet’teki Kızlarağası Medresesi’nde gerçekleştirilecek.

HER GÜN BİR ÜSTAT ANLATILACAK

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Bu sene 100’e yakın şair, edebiyatçı ve akademisyen bizlerle olacak. Programımızın ilk günü Necip Fazıl Kısakürek, ikinci günü Nurettin Topçu, üçüncü günü Cemil Meriç, dördüncü günü Sezai Karakoç ve beşinci günü de Nuri Pakdil bizlerle olacak. Programın son gününde ise bu 5 usta üzerine çalışmış kalemlere ‘Edebiyat Mevsimi Özel Ödülü’ vereceğiz.”

UNUTULMAYACAK İZLER BIRAKTILAR

TYB İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Doğan, “5’ncisini gerçekleştirmek üzere açılışını yapacağımız Edebiyat Mevsimi hayırlı olsun. Bu 5 üstat, Türkiye’de Batılılaşmaya karşı nesiller yetiştirmiştir. Bu 5 ada, son yüzyılda Türk şiirinde ve edebiyatında unutulmayacak izler bıraktı. Ustaların izinde milyonlar yetişti ve yetişiyor. Bunlar arasında yeni Necip Fazıllar, Nurettin Topçular, Cemil Meriçler, Sezai Karakoçlar ve Nuri Pakdiller yetişecek.”

KÜLTÜRÜMÜZÜN TEMEL TAŞLARI

TYB İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi ve projenin koordinatörü Hüseyin Öztürk, “Bu 5 kişi, milli kültürümüzün temel taşıdır. Birçok edebiyat ve devlet adamımız bu üstatlardan etkilenmiştir. Batılılaşmanın despotça verildiği dönemde bu üstatlar, ‘bu işe dur’ demiştir. Necip Fazıl Kısakürek bunun bedelini hapse girerek ödemiştir.”

TÜRKİYE’DE BÜYÜK EMEKLERİ VAR

TYB İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Yılmaz, “Biz bu 5 ismi, kitaplarından tanıyor ve okuyoruz. Bu ustalardan ikisi hayatta. Nuri Pakdil Ankara’da, Sezai Karakoç’da İstanbul’da yaşıyor. Türkiye’nin geldiği noktada bu ustaların büyük emeği var.”

ONLARCA KONUŞMACI ÜSTATLARI ANLATACAK

Etkinlik, pek çok önemli isme de ev sahipliği yapacak. Mehmet Doğan, Mustafa Yazgan, Nevzat Yalçıntaş, Cemal Şakar, Mahmut Bıyıklı, Rıdvan Canım, Emin Işık, Mehmet Sılay, Mustafa Özçelik Yunus Emre Altuntaş, Hüseyin Öztürk, Bahtiyar Arslan, Ali Ural, Memduh Cumhur, Ekrem Kızıltaş, Necmettin Şahiner, Şeref Akbaba, Turan Karataş, Yusuf Kaplan İlhan Genç, Rasim Özdenören, Hüseyin Su, Nazif Gürdoğan, Turan Koç, Ali Haydar Haksal, İbrahim Demirci, Sadık Yalsızuçanlar, Bestami Yazgan, Özcan ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun, Ali Ayçil, Ahmet Yenilmez, Hüseyin Akın, Bülent Parlak, Gökdemir İhsan, Tarık Tufan, Furkan Çalışkan, Osman Sarı, Ferman Karaçam, Bülent Ata, Haydar Ergülen, Mevlana İdris, İsmail Kılıçarslan, Salih Tuna, Selçuk Küpçük, Hasan Ali Yıldırım gibi birbirinden değerli isimler, hayatlarına yön veren büyük üstatlar hakkında birikimlerini paylaşıp şahitliklerde bulunacaklar.

  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Bu Habere Toplam 1 Puan Verildi
 Kaynak :  YALOVA HABER GAZETESİ

 Kategori  KÜLTÜR SANAT

1616 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 

 Köşe Yazıları

 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Çiftlikköy de çifte açılış coşkusu Çiftlikköy de çifte açılış coşkusu
Çiftlikköy Sultaniye ve 500 Evler Mahallelerinde AK Parti seçim irtibat ofislerinin açılışları vatandaşın yoğun katılımıyla görkemli bir törenle gerçekleştirildi....

GOP da Vefa SALMAN a sevgi seli
 
 Takvim
19  Şubat 2019  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.3052 5.3147
  Euro 4.7786 4.8103
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,31 saniye.