Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 
Yerel seçimlere sayılı günler kala... "Yenilen pehlivan güreşe doymazmış", "Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı"  gibi söylemler vatandaşın ağzına sakız oldu.            Yalova Devlet Hastanesi Başhekim Uzm.Dr.Recep Hacı, Bakanlığın denetiminden olumlu geçen, Hastane yönetimine, tüm birim sorumluları ile tüm personelle özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

   


BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN YALOVA DA KONUŞTU
   

 ÖVET: Kırmızı Şarap veya Kırmızı Üzüm

ÖVET: Kırmızı Şarap veya Kırmızı Üzüm
 Yazı Boyutu

 Tarih : 19.12.2011 - 20:08:23 


Özel Atakent Hastanesi nin Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ali ÖVET, basına yaptığı açıklamada kalp hastalıkları konusunda ayrıntılı bilgiler vererek, tavsiyelerde bulundu.

                 

 
DR. ALİ ÖVET, KALP HASTALIKLARINA KARŞI KORUYUCU ETKİ OLARAK
KIRMIZI ŞARAP YADA KIRMIZI ÜZÜMÜ ÖNERDİ.
 
Bundan yaklaşık 3000 yıl önce insanlarda aterosklerozun (damar sertliği) olduğu mumyalar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Muhtemeldir ki o dönemlerde de aterosklerotik hastalıklardan insanlar ölmekteydi. Bundan yüzyıl kadar önce; kalp damar hastalıklarından ölüm,  tüm ölüm nedenlerinin ancak yüzde on kadarını oluşturmaktaydı. Gelişmiş toplumlarda bugün her iki kişiden biri kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölmektedir.  Zaman içinde aterosklerotik hastalıklarda meydana gelen bu oransal artış; diğer ölüm nedenlerinin gittikçe azalması, özellikle enfeksiyon hastalıkları ile mücadelede başarı sağlanması, yaşam süresinin artması ve sigara, kötü beslenme, hareketsizlik, obezite gibi etkenlerin eklenmesine bağlıdır. Batı ülkelerinin birçoğunda durum fark edilerek sigara kullanımı azaltılmış, beslenme alışkanlığı değiştirilmiş, hareketlilik teşvik edilmiştir. Bu ülkelerde en azından artış hız kesmiştir. Bu konuda sivil savunma örgütleri ve sağlık örgütlerine büyük görev düşmektedir. Sigara tüketiminin azaltılması, obezitenin tehlikelerine dikkat çekilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, daha çok egzersiz yapılması, hipertansiyon ile mücadelenin yapılması çok büyük önem arz etmektedir.

SİGARA KESİNLİKLE BIRAKILMALI...   

Sigara ile kardiyovasküler hasralıklar arasında kuvvetli bir ilişki mevcuttur. Sigara damar iç yüzeyinde kolesterol  ve  yağ  kireç  birikimini artırmaktadır. Kan fibrinojeninin konsatrasyonunu yükselterek, pıhtı hücrelerinin tepkisini artırarak kan akışkanlığını bozmaktadır.  Damar elastisitesini bozmaktadır. Ayrıca kan basıncını yükseltir ve ölüm riskini 3 kat artırır. Miyokard enfarktüsü geçirenlerde sigaranın bırakılmaması halinde tekrar kriz riski önemli oranda artar. Sigara içilmesi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişki süreklidir ve doza bağlıdır. Erkeklerde koroner arter hastalığı günde 1-14 sigara içenlerde 1.7 kat, 25 üzerinde içenlerde 2.6 kat daha yüksektir. Bayanlarda günde 1-4 arası içenlerde 1 .9 kat, 25’ ten fazla içenlerde 5.4 kat artmış olarak bulunmuştur. Sigarayı bıraktıktan sonra kalp krizi geçirme riski % 50 oranında azalmaktadır. Sigara içenlerin yanında bulunarak maruz kalınan pasif içiciliği oranı % 40’ dır .(10 sigaradan 4’ ünü içmiş sayılırlar)
 
BESLENME VE EGZERSİZ PROGRAMI YAPILMALI
 
Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine ağırlık verilmelidir. Kırmızı et tüketimi haftada bir olarak sınırlandırılmalıdır.
Elma, arpa, muz, pancar, sarımsak, ceviz, fındık, yeşil çay, domates, karpuz, soya, keten tohumu, nar, kırmızı şarap veya kırmızı üzüm, kabuklu kuru yemişler kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki yapmaktadır.
  Editör :  Aykut Akkaya

 
1 2 3 4 5   Puan Yok  
 Kaynak :  YALOVA HABER

 Kategori  SAĞLIK

3171 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 
 
 
 
 

 

Mynet Yalova Haberleri

 

 

 Köşe Yazıları

 
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Çiftlikköy de çifte açılış coşkusu Çiftlikköy de çifte açılış coşkusu
Çiftlikköy Sultaniye ve 500 Evler Mahallelerinde AK Parti seçim irtibat ofislerinin açılışları vatandaşın yoğun katılımıyla görkemli bir törenle gerçekleştirildi....

GOP da Vefa SALMAN a sevgi seli
 
 Takvim
19  Şubat 2019  
Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29


 

 

 

 

 

 
 Son Haberler
 
 Popüler Haberler
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 5.3052 5.3147
  Euro 4.7786 4.8103
 
 Hava Durumu 
   Reklam

 

 


 
 

   © Copyright - 2006- YALOVA HABER GAZETESİ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

0,31 saniye.